Sommarens Bucket List










En härlig lista så här halvvägs till julafton. :). Hoppas nummer sex blir uppfylld snart.
Jag har en rejäl lista som är uppdelad på olika huvudaktiviteter och med många underavdelningar. Måste erkänna att de flesta är av det roliga slaget. Alltför många är beroende av ett sommarväder som svikit mig än så länge. Som tur är har jag alltid reservalternativ, men tycker inte om att jag redan har "valt" flera av de sakerna innan ens juli kommit på besök. Jag har visserligen köpt några samlingsserier på DVD och hoppas vinna hela Mordkommissionen på Tradera imorgon kväll (hoppas ingen konkurrent läser detta) Bokbeställningar är fixade. Vi åker gratis tåg i hela Skåne i två månader (1 210 kr kostade två jojo sommarkort) men då vill jag inte ha med regnkläder. :( Du. Hängbron verkar spännande. Regnkram på dig.
Du har fått med det viktigaste fast kag väntar med att ta förrymda djur tills grannen Arvid brukar tröttna på att ha dem i trädgården. Han är skicklig den mannen,en riktig kofångare. Ha en fin dag!
Har ingen lista .Men jag vet att inom kort måste jag rengöra ugnen!!.. Väntar du bebis? .................SVAR:Det var på 50-talet . Vi Svenskar är lite tröga! Kram!
Just nu är min bucketlist lite tom men drömmarna har jag kvar ändå! Ack så viktiga... Dammsuger det gör jag också ;-)
Kram
Jag har också en Bucket list, men inte enbart för sommaren. Den ska sträcka sig långt fram i många år. Efter hand som jag kan stryka något på listan så kommer det alltid något nytt till. Det spelar ingen roll att listan aldrig blir kortare. Det betyder ju bara att jag har en hel massa roliga saker framför mig. Kram
Hahah,ja det måste vi göra! Jag har förslag på en liten bilresa som börjar i Skåne upp till Värtahamnen och båten till Helsingfors och upp genom Finland och över vid Haparanda och hemåt igen. Jag vill så gärna få se landsbygden i Finland. Jag ser fram emot det. Det vore riktigt roligt!
Härligt med bucketlistor. Hoppas att babyn kommit nu, glädje med dom små gullisarna.
Ha det gott. // Lissen
Hahahah,där stannar jag väl då.
Jag tar just nu den enkla vägen och fuskar genom att kopiera dín lista. Så länge. Men bortsprungna kor och fiske från en bro blir lite klurigt, men inte omöjligt.
V hade det så jättetrevligt, ingår ju i några av punkterna - :-)
Och den kakan den har jag inte glömt än!
Ska fundera över en sådan lista... Kanske återkommer jag till inlägget... ;-) Drömmar, så sant att ingen kan stjäla ens drömmar, endast kopiera..
Blir nyfiken på vad för bebis du väntar på? ;-) Kanske får jag läsa om det när det har hänt...